کار کلیه و بیماری ها و راهکارهای درمانی

کامجو طب کوشاکامجو طب کوشا
3,265 بازدید
koliyeh

شما میتوانید در این مقاله راجب کار کلیه و راهکار های درمانی آن و سرطان، سنگ کلیه و انواع بیماری های مربوط به آن را مطالعه فرمایید. همچین شما می توانید مقالات بیشتری را در وبلاگ کامجوطب مطالعه کنید.

کار کلیه

در هر یک از دو کلیه انسان دو میلیون و نیم صافی وجود دارد که مانند یک صافی معمولی هر چیز را تصفیه می‌کنن، تمام خون بدن از این صافی ها میگذرد و محال است قطره ای خون در بدن وجود داشته باشد که عبورش از این صافی ها نیفتد.

علاوه بر این صافی ها یا غربال های خیلی ظریف در کلیه ها حدود ۶ کیلومتر لوله وجود دارد که محل عبور خون است نه فقط ما آدم‌های خون از صافی ها و لوله ها عبور می کنند بلکه مواد جامد هم به صورت محلول از این و جاری و لوله ها بر می نمایند.

این عضو کوچک دو کلیه که از نظر بسیاری از اشخاص یکی از اعضای بدون اهمیت بدن می باشد به طوری در انجام وظیفه حیاتی از نظر دوران خون موثر است که هرگاه کلیه ها نباشند انسان قادر به ادامه حیات نیست و همان گونه که صافی ها و الکل ها اشیای ظریف را از اشیای ضخیم و نخاله ها جدا می کنند.

مثلاً گچ زبر را از کچ نرم جدا می کنند این دو میلیون و نیم صافی ها که در کلیه وجود دارند نیز یکی از خطرناک ترین زهر های خونی یعنی اوره را از خود جدا می نمایند وقتی وارد کلیه ها می شود مخلوط است با اوره ولی وقتی از کلیه خارج شد صافیها اوره خون را از آن گرفته اند و همین اوره است که به شکل ادرار از بدن دفع می شود.

اوره مانند یک زهر تلخ و شور است که ترکیب شده از آب، نمک، آمونیاک و آثار سمومات بدن این دو کلیه که وزن هر دوی آنها از یک چهارم کیلو یعنی ۲۵۰ گرم اضافه تر است، در هر ۲۴ ساعت حدود ۵۰ گالون یعنی ۲۰۰ لیتر خون را از خود عبور میدهند، به علاوه حدود ۲ کیلوگرم و نیم اشیای سنگین و جامدی که از کلیه ها عبور می کند  به خون برمی‌گردند.

میزان خونی که در شبانه روز به وسیله کلیه و در واقع صافی های آن رد می‌شود مساوی است با تقریباً بیست و شش،هفت برابر خون بدن زیراب تحقیق در هر هفت دقیقه مجموعه خون بدن ما از کلیه ها عبور می کند و در آنجا صاف می شود اما دو میلیون و نیم صافی که در کلیه ها هست از آغاز تا آخر عمر بدون انقضا وظیفه خود را انجام می دهند و از انجام ماموریت محول شده آنی غفلت نمی ورزند.

صافی ها یا الک ها معمولاً بعد از مدتی که کار کردند روزنه های شان مسدود می شود چنانچه در مغازه‌های خبازی اگر الک ها را مشاهده کرده اید بیشتر چشم هایش را آرد پر کرده است.

ولی روزنه های اضافی کلیه ها به طوری تمیز نگه داشته می گردند که هیچگاه مسدود نمی شوند. در صورتی که مسدود شود آن وقت است که انسان دچار بیماری کلیه شده و به ندرت اتفاق می‌افتد که بیماری کلیه بدون مرض کبد باشد زیرا کلیه اگر بیمار شود کل بدن بیمار خواهد شد.

خون بدن که در هر ۲۷ دقیقه از کلیه می گذرد داره تقریباً یک کیلو و نیم نمک طعام آن را (کلر دوسدیم) می‌نامند و نیم کیلو گرم بی کربنات دو سود جوش شیرین و مواد دیگر هم باشدصافی های اعضای بدن به شمار می آیند.

هر صافی عبارت است از ۲۰ تا ۴۰ رنگ کوچک به اندازه های موی عروق شعریه که در یک فضا به شکل کپسول مجتمع شده‌اند و خون وقتی از راهروی وارد این کپسول‌ها می شود به محض وصول به آنجا رگ‌های مزبور آن را جذب می‌کنند و آن وقت مانند آب که از لابلای تار و پود یک پارچه نازک ظریف مانند ململ عبور می کند.

خون هم از لابلای تار و پود در دیواره رگ های مویی می گذرد و بر اثر این عمل تصفیه انجام شود و مقداری از زهر های خون از جمله از خون مجزا شده و قطره قطره بعد از عبور از لوله های باریک مانند لوله آب به مثانه می رسد.

البته ناگفته نماند که لوله های مزبور را نباید وارد های خون اشتباهت است همان طور که گفتیم اوره و سایر زهر ها قطره قطره وارد مثانه می شود وقتی وارد مثانه شد به حدی کافی رسید آن وقت است که انسان احساس می‌کند که احتیاج به ادرار کردن دارد یعنی پیشاپ شاش کپسولهای مذکور خود پیوسته وجود دارد

ولی در لوله ها موجود نیست لوله های موصوف از کپسول ها به مثانه کشیده شده و در واقع لوله ها به منزله مجرای فاضل اب هستند کثفات خون را به طرف مثانه می برند به طوری که گفته شد در خون مواد دیده می‌شود که به اتفاق خون وارد کلیه ها می گردد.

بعد از این خون از صافی ها گذشت و به بدن برگشت آن مواد نیز به بدن بر می گردند در این حال و وزن صافیهای کلیه شبیه به صافی هایی است که در آشپزخانه ها به کار می‌بریم

آبکش مثلاً پلو ماکارونی اسفناج و سبزی پخته شده را در سایت یا آبکش می ریزیم که آب از آن خارج شود بعد از این که آب آن خارج کردید آن اسفناج یا پلو را در جهت پختن و دم کردن مجدداً به دیگ برمی گردانیم.

در مورد مواد موجود در خون هم کلیه به این ترتیب عمل می کند و پس از اینکه اوره به صورت ادرار از خون جداگردید و خیلی از این حیث مصفا شد موادی که در خون موجود بود به بدن مراجعت کرد ها فقط مقدار کمی از آنها با ادرار خارج میشود.

کلیه ها مانند قلب یکی از اعضای بافت استقامت بدن هستند و به زودی از کار باز نمی گفتند ولی مردم دنیا مخصوصاً کسانی که در تمام مدت سال شب و روز در کافه ها و رستوران ها واطعمه فروشی های عمومی غذا میل میکند.

در حق کلیه‌های خود ظلم و ستم به سزایی روا می‌دارند و باز دستی دیگر اشتباه بالاتر بزرگتری انجام داده و برای تعارض‌های به قرص های مسکن داروهای مورفینی و جنوبی و ادوات شیمیایی متوسل می‌شوند به این طریق به کلیه ظلم می‌کنند و دیگر آن که سال و عوارضی را که مربوط به مسائل غده پروستات است از کلیه می دانند در صورتی که اشتباه است.

اگر کلیه بر اثر بعضی داروهای مسکن فوق و خوردن فنول یا اسید کار بولیک مسموم نشودو اگر سنگ در کلیه به وجود نیاید و فشار خون و اوره و چربی خون زیاد در وظیفه کلی تولید اختلال نکند کلیه ها از کار باز نخواهد بود و تا آخرین روز زندگی مانده کارگری وظیفه‌شناس ۲۴ ساعته وظیفه خود را به انجام می‌رساند.

مراکز دیگر هم هست که در امریکا ظریف کلی اثر بد می گذارند یکی مرض قند که اطباء آنرا دیابت می گویند و دیگری مرز ضعف بنیه که این مرز هم سبب اختلال وظایف کلیه می شود لذا انسان اگر دوست دارد تا آخر عمر ابتلا به عوارض که سالاد و ناراحتی نشود باید بهداشت شخصی و نیز بهداشت غذای خود را کاملا رعایت کند.

kolyeh

نارسایی کلیه:

در نارسایی کلیه کلیه ها عملکرد طبیعی خود را از دست داده اید و آب اضافی در بدن تجمع یافته و تعادل شیمیایی خون را برهم می زنند نارسای کلیه ممکن است و حالت ایجاد شود ۱.نارسایی حاد کلیه،۲. نارسایی مزمن کلیه،۳. مرحله آخر نارسایی کلیه.

نارسایی حاد کلیه وضعیتی است که به طور ناگهانی عملکرد کلیه از دست می رود نارسایی مزمن کلیه وضعیتی است که در عرض چند ماه یا چند سال به تدریج عملکرد کلیه کاهش می یابد و بعضی از افراد مدت چندین سال دچار این وضعیت هستند اما خودشان از آن خبر ندارند مرحله آخر این نارسایی کلیه وضعیتی پایداری است تقریباً عملکرد کلیه به طور کامل از بین رفته است آخرین مرحله از نارسایی مزمن کلیه می باشد.

در صورتی که این وضعیت را تحت درمان قرار ندهیم باعث مرگ نیز خواهد شد درمان نارسایی کلیه ابتدا با اصلاح و یا کند کردن صدمات وارده به کلیه ها انجام می شود بعد با بازگرداندن تعادل شیمیایی خون و درمان  اختلال زمینه ای ایجادکننده این نارسایی انجام می گردد.

روشهای درمانی نارسایی کلیه ممکن است شامل دارو درمانی دیالیز و پیوند کلیه باشد. نارسایی حاد کلیه:

وقتی که هر دو کلیه به طور ناگهانی عملکرد طبیعییشان در تصفیه مواد زائد و دفع آب اضافی بدن متوقف شود نارسایی حاد کلیه رخ می‌دهد در چنین مواردی میزان مواد زائد بدن بعد خطرناک می رسد و تعادل شیمیایی خون به هم می‌ریزد این وضعیت تهدید کننده حیات می باشد و باید فورا بیمار در بیمارستان بستری شده و تحت درمان قرار بگیرد.

علل ایجاد نارسایی حاد کلیه:

در صورتیکه خونرسانی کلیه ها به میزان زیادی کاهش یابد فعالیت طبیعی کلیه ها متوقف می‌شود این کاهش خونرسانی به کلیه ها ممکن است به علت کاهش فشار خونی که در شب دیده می شود

مثلا بعد از خونریزی های شدید عفونت های شدید و یا بعد از سکته قلبی همچنین بر اثر بیماری هایی مثل گلومرو لو نفریک، مواجه شدن با مواد شیمیایی سمی و یا مصرف بعضی از داروها ایجاد شود انسداد در دستگاه ادراری که باعث جمع شدن و تورم کلیه ها میشود نیز یکی دیگر از علل ایجاد نارسایی حاد کلیه ها می باشد.

علایم نارسایی حاد کلیه:

علائم نارسایی حاد کلیه ممکن است سریع و در عرض چند ساعت ظاهر شود این علائم عبارتند از:

کاهش شدید حجم ادرار تهوع و استفراغ، خواب آلودگی و سردرد، درد پشت و کمر هستید سریع درمان نکردن ممکن است در عرض چند روز باعث مرگ شود نارسایی مزمن کلیه در نارسایی مزمن کلیه صدمات پیشرونده به کلیه ها باعث کاهش تدریجی توانایی آنها در برداشتن مواد زائد و آب اضافی بدن می‌شود

در نتیجه مواد زائد در بدن زیاد شده و باعث بروز مشکلاتی می‌شوند در بسیاری از موارد قبل از اینکه مواد زاید شروع به تجمع در بدن کند عملکرد کلیه ها ۶۰ درصد کاهش یافته است و تا این زمان کلیه ها ممکن است صدمات جبران ناپذیری که باشند بنابراین دیالیزی و پیوند کلیه ممکن است در این موارد لازم باشد.

 علل نارسایی مزمن کلیه:

بر اثر بیماری هایی که به طور پیشرونده ای باعث صدمه به کلیه ها میشود مثل بیماری کلیه پلی کیستیک و یا بیماری گلومرولونفریت ایجاد شود نارسه مضمون کلی همچنین ممکن است بر اثر بیماری هایی مثل مرض قند دیابت یا بالا بودن فشارخون نیز ایجاد شود

افرادی که دچار بیماری سلول داسی شکل هستند نیز در خطر ابتلا به نارسایی مزمن کلیه می باشند زیرا گلبول های قرمز خون آنها که به شکل ساز می باشندباعث انسداد رگهای خونی کوچک که کلیه را خون‌رسانی می‌کند می‌شودهمچنین می‌تواند به دنبال انسداد طولانی مدت دستگاه ادراری نیز ایجاد شود مثل انسدادی که بر اثر بزرگ شدن غده پروستات ایجاد می شود.

علایم نارسایی مزمن کلیه

علائم اولین عرضه موضوع کلی به تدریج و در عرض چند هفته یا چند ماه ظاهر می‌شود و اغلب این علایم به صورت مبهم هستند مثل ضعف و بی اشتهایی بعد از این مدت ممکن از علایم واضح ظاهر شوند که عبارتند از:

تکرار ادراربخوصوص شبها، رنگ پریدگی، خارش وکبود شدن آسان پوست، تنگی نفس، سکسکه های طولانی مدت، تهوع و استفراغ، پرش یا منقبض شدن عضلات ساق پا، خواب رفتگی و سوزن سوزن شدن دست ها و یا پاها برای آزمون کلیه همراه با عوارض متعدد دیگری از بالا بودن فشارخون پوکی استخوان و کم خونی می باشد.

علایم مرحله آخر نارسایی کلیه:

مهمترین علائم مرحله آخر نارسایی کلیه معمولا عبارتند از: کاهش شدید حجم ادرار و ورم صورت و دستها و پاها و شکم خواب‌آلودگی شدید کاهش وزن سردرد استفراغ باردار شدن زبان و خارش شدید پوست بسیاری از افرادی که در مرحله آخر نارسایی کلیه به سر می‌برند دهانشان بویی شبیه آمونیو می داد یعنی بویی مثل سفید کننده که در خانه ها استفاده می شود

پیوند کلیه مرحله آخر نارسایی کلیه را می‌توان با انجام پیوند کلیه درمان کرد و با قرار دادن یک کلیه سالم در بدن کار هر دو کلیه خراب شده را انجام داد کلیه را می‌توان از اعضای زنده خانواده یا سایر افراد و نیز بعد از مرگ آنها به تصور کلی جدید را در محل لگن قرار می‌دهند و کلیه بیماران معمولاً در همان جای خود باقی می‌گذارند و به آن دامن می‌زنند.

پیوند کلیه:

باعث می‌شود که نیاز به انجام دیالیز برطرف شود و اخلاق و اجازه می دهد که فرد به زندگی طبیعی خود بازگردد.

 نارسایی کلیه در مزاج سرد:

اگر فردی سرد مزاج دچار نارسایی کلیه دادن گلقندی که با عسل تهیه شده باشد عرق رازیانه، عرق زیره، فندق، پسته، بادام، نارگیلو همچنین مالیدن روغن بادام یا روغن کافشه یا روغن قُسط یا روغن کرچک به محل کلی به عنوان گران شدن خون و جایگاه آن و تسهیل گردش خون موثر است.

نارسایی کلیه در مزاج گرم ساده:

در نارسایی کلیه که در مزاج های گرم ساده به علل مختلفی به وجود می‌آید داروهای زیر می توانند واحد خون و بدن و کلیه را آماده بهتر پذیرفتند آب کنند داروهای که به عنوان کمک درمان می توانید مورد استفاده قرار دهید به شرح زیر است شربت انار، شربت زرشک، شربت نیلوفر، شربت صندل، لعاب اسپیرزه، لعاب به دانه، شیره تخم خرفه ،تخم کاهوو ضمناً خون گیری و فصت در این مورد کمک شایانی انجام می دهد.

نارسایی کلیه در مزاج‌گرم صفراوی:

اگر در مزاج های گرم صفراوی نارسایی کلیه ایجادشدعلایم آن از این قبیل هستند: زردی رنگ ادرار،عطش فراوان، تلخی دهان، سنگینی بدن و دیگر آثار ازدیادی صفرا مشاهده خواهد شد برای درمان آن پاکسازی بدن لازم است که می‌توان از پولک های مغز فلوس، شیرخشت، شربت بنفشه، شربت انار، شربت زرشک،شربت نیلوفر، شربت صندل، آب اسپرزه ،لعاب به دانه، شیره تخم خرفه وتخم کاهو استفاده کرد.

نارسایی مزمن کلیه:

اگر نارسایی کلیه مزمن و طولانی شود باعث آرزوهای وخیم تری خواهد شد که غیر قابل برگشت می باشد در ایجاد شدن این بیماری دلایل بسیاری وجود دارند مثل التهاب مزمن، گلومرول و کلیه، بیماری پلی کیستیک و عفونت ها این نشانه ها نیز مانند نارسایی حاد کلیه می باشند.

 تنبلی کلیه از عفونت:

یکی از عوارض دیگر تنبلی کلیه و کبد، همان و مبتلا شدن به امراض عفونی و مزمن بلاخره اختراع در عمل خود داخلی و بی میلی و خستگی و فرسودگی و فشار روحی است که همه اینها زاییده تنبلی و کندی کلیه و کبد می باشند

مخصوصاً در محصلین این بیماری به طور مخفی و مرموز بهتر و بیشتر ملاحظه می‌شود در سر کلاس حاضر چشمش به صورت معلم از وضعیت معلمان و دبیران و استاد خود را می شنوند ولی ابداً توجهی ندارد که چه درسی دادی و چه صحبت‌هایی کرده است.

علت آن است که بدن در حال رشد احتیاج بیشتری به خواب و غذا دارد و در اثر تنبلی کبد و کلیه برای بدن می‌توانند آنچه لازمه غذایی بدن است را به آن برساند

لذا بدین علت است یا کارهای خطیر که به ایشان محول شده را از روی بی مهری و بی توجهی انجام می‌دهد و در حال خستگی و بی حالی به سر می‌برد در چنین حال باید به وسیله غذاهای کافی نیروی تن را قوی کرد و به وسیله ورزش و تفریحات سالم خون را به حرکت درآورد.

با خوردن میوه جات ترشیجات خون را زیاد تر و به وسیله بعضی غذاها از قبیل عدس آش جو و چغندر خون را صاف کرد تا بیمار بهبودی حاصل کند توصیه می‌شود که دو مثقال زنجبیل را نیم کوب کرده بجوشانید و بعد آن را صاف کنید سپس مقداری شیره انگور را با آب مخلوط کرده میل کنید

برای به راه انداختن کلیه و کبد اثر است البته باید تا ۱۰ روز تکرار شود. در طب جدید برای امراض عفونی که ناشی از تنبلی کلیه می باشند اطباء اقسام شربت های مختلف که محتوی و مخلوط با تنتورنوامیک وپالیکوردوفولر و اکستره(عصاره ی ژانگسیان) است را تجویز کرد.

درمان بیماری های کلیه:

تقویت کلیه: اگر خواستید کلیه خود را تقویت کنید اولاً باید از خوردن آن چربی جات، ادویه جات،تخم مرغ، نمک، سرکه، تره و خرما پرهیز کنید ثانیاً بادنجان،زعفران۴ و زیره سیاه این سه قلم را گهگاهی استفاده کنید و گاهی از روزها ۱۰ گرم تخم تره و ۱۰ گرم تخمه مورد را در هم به ساییدو کفلمه کنید.

به کار انداختن کلیه خوراکی هایی که کلیه ها را به کار و ادرار می کنند عبارتند از: سیر، اسفناج، شنگ وکاسنی و بادمجان.

شستشوی کلیه برای شستشوی کلیه ها خرمالوی رسیده بخورید .هربار ریشه درخت بادام را پس از نیم کوب کردن بجوشانید و آب صاف کرده آن را بنوشید. هر بار ۱۰۰ گرم از برگ های تازه گل آبی را دم کنید و آب صاف کرده آن را بنوشید هر روز ده گرم دُم گیلاس را در یک لیتر آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم کنید و آب صاف کرده آن را بنوشید.

ضربه خوردگی کلیه توسط دنده و عضلات پشت کلیه ها در مقابل آسیب های مختلف از خارج محافظت می شوند اماباز هم این عضو ممکن است بر اثر ضربه بعضی از ورزش ها و یا تصادف با وسایل نقلیه و غیر آسیب ببیند که نشانه‌های آن کمر درد پشت درد و همچنین وجود خون در ادرار است.

معمولاً در آسیب های کلیه حالب ها خود به خود بهبود می یابند. ولی شخص باید در بیمارستان بستری شود تا از عدم خونریزی داخلی اطمینان حاصل شود ولی اگر با تجویز دارو و استراحت بهبودی صورت نگیرد احتمالاً یکی از کلیه ها را بر می دارند و فرد می‌تواند و عمر خود را با یک کلیه ادامه دهد.

 خالی کردن آب کلیه: برای خالی کردن آب کلیه ها هر روز از کرفس استفاده کنید.

ورم کلیه در مزاج های دموی:

برای درمان این بیماری باید از داروهای زیر استفاده کنید. تخم خیار ،تخم گرمک، تخم هندوانه و تخم کدو همه را مخلوط کرده به کوبید و شیره کش کنید بعد با آب جوشانده گل بنفشه مخلوط کنید سپس از آب آن را شیرین کنید و بخورید.

شیره چهار تخمه( تخم خیارین تخم گرمک تخم هندوانه و تخم کدو را با عرق کاسنی و آب جوشانده عناب و آب تاجریزی مخلوط کنید و بخورید آب جوشانده عناب و سه پستان را با ماءالشعیر مخلوط و میل فرمایید.

ورم کلیه در مزاج های صفراوی:

برای درمان این بیماری باید شیره چهار تخمه(تخم گرمک ،تخم هندوانه، تخم کدو و تخم خیارین) را با شربت عناب شربت گل بنفشه ماءالشعیر و آب انار مخلوط و میل فرمایید.

koliye2

سرماخوردگی کلیه:

اگر کلیه ها دچار سرماخوردگی شدند بایدازخوردن کنگر به کلی پرهیز کرد یک شال پشمی  یا کرکی را چند بار به دور کمر بپیچید و چند روزضمن گرم نگه داشتن پهلو ها از فرنی شیربرنج،یاسوپ و آش‌های رقیق استفاده کنیم.

قولنج کلیه:

برای رفع قولنج کلیه مغز بادام تلخ را بکوبید و روی جاهای دردناک ضماد کنید.

روغن بادام تلخ را روزی سه مرتبه به جاهای دردناک مالش دهید. دو سه عدد سیب درختی را به قاچ های نازکی درآورید در یک لیتر آب جوش حدود دو ساعت دم کنید و بخورید چند روز این کار را تکرار کنید. ۵۰ گرم دوم گیلاس را پس از حدود ۱۲ ساعت خیساندن در یک لیتر آب ۱۰ دقیقه بجوشانید و آب صاف کرده آن را در سه نوبت بنوشید و چند روز این کار را تکرار کنید.

درد کلیه:

درد در ناحیه کلیه ها دارای علل بیشماری است شایع ترین و فراوان ترین آنها به علت وجود سنگ های این ناحیه است هر یک از بیماری‌های کلیه می‌تواند درسی در محل کلیه داشته باشد انتشاری ندرتا معمولاً کمک به تشخیص بیماری می‌کند از جمله درد کلیه با انتشار به کشاله ران و پوستی بیضه و پری میگی بیشتر اوقات این علایم مربوط به سنگ در خود کلیه است.

دردهای تیر کشنده به طرف آلت بیشتر اوقات وجود سنگ های حالب را می رساند ولی سوزش و درد درون مجرای آلت خبر از ورم مثانه و یا وجود سنگ هایی در درون مثانه را می دهد بهترین مسکن همه این درد ها این است که شبت، گل ختمی و برگ کلم را مخلوط بجوشانید و آب آن را به آب وان اضافه کرده و در آن استراحت کنید.

 • اگر دچار درد کلیه شده اید باید از خوردن گوشت، تخم مرغ، نمک، کینگر و همچنین از کار و فعالیت های سخت و سنگین پرهیز کنید و از خوراکی هایی که مسکن درد کلیه هستند بیشتر استفاده کنید: مانند آبلیمو، موز، توت فرنگی، شربت بنفشه و آب جوشانده سداب عسل. همچنین می توانید صبح ناشتا یک قاشق چای خوری دارچین ساییده شده را کفلمه کنید.
 • سیب زمینی تنوری پز را با پنیر و پرتقال بخورید.
 • پالوده سیب سرخ را با عسل شیرین کنید و بخورید. نیم لیتر آب شاهی تازه را بگیرید و با روغن بادام شیرین و یا روغن زیتون مخلوط کنید و به مروربنوشید.
 • ۲۰۰ گرم پیاز رنده شده را با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و به مدت دو روز در جای خنک بگذارید و پس از دو روز ماندن آنرا صاف کنید و هر روز صبح ناشتا یک فنجان از آن را میل فرمایید.
 • به مدت یک هفته هر روز صبح ناشتا آب یک لیمو را بگیرید و با یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید هفته دوم هر روز ۲ عدد لیمو را بگیرید و هفته سوم سه عدد هفته هفتم کلیم ها به روزی هفت عدد برسد و پس از آن هر هفته یک عدد کم کنید تا به روزی یک عدد برسد.
 • گل گاوزبان ،صندل سفید،عودالصلیب و پرسیاوشان از هر کدام ۵ گرم بادیان و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم و تخم ختمی ۳۰ گرم همه را نیم کوب کرده با ۵ گرم پودر شیرین بیان مخلوط و به ده قسمت مساوی تقسیم کنید ۱۰۰ گرم مویز را نیز به وسیله قیچی قطعه قطعه کرده و روی آن۱۰ قسمت قبلی تقسیم کنید.
 • هر قسمت از آنها را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و آب آن را صاف و شیرین کرده بنوشید توفال آن را مجدداً در یک و نیم لیوان آب بخیسانید و شب باز جوشانده و آب آن را میل فرمایید.

سموم کلیه:

 1. برای دفع سموم کلیه ها باید ترب سیاه بخوریدو یا آب ترب سیاه را بگیرید و بنوشید.
 2. آب انگور سبز که زیاد شیرین شده باشد را بنویشید و ناهار و شام هم بویون پیاز بخورید عصرها که سه تا چهار ساعت از مصرف بویون پیاز گذشته باشد چند قاچ هندوانه بخورید و یا یک لیوان آب هندوانه بنوشید.
 3. مغز بادام خام ،مغز تخم کدو خام ،مغز پسته خام را در هم کوبید بعد با آرد برنج مخلوط کنید سپس با مقداری شیره انگور خمیر کرده و نان بپزید و بخورید.

خارج کردن ماده بیماری زا از کلیه ها برای رفع این بیماری از داروهای زیر استفاده کنید:

هرروز لعاب تخم ختمی یا لعاب تخم کتان یا لعاب تخم شنبلیله یا هر سه را میل کنید همچنین مغز ناخنک،گل ختمی، تخم شنبلیله،تخم کتان و آرد جو را نرم بسایید و با روغن کنجد مخلوط کنید و روی موضوع بمالید. تخم شنبلیله برگ ختمی ریشه اریسا و شبت را نرم بسایید و با روغن کنجد مخلوط کنید و بر موضوع بمالید.گل بنفشه، گل ختمی، مغز ناخنک، تخم شبت و تخم کتان همه را بجوشانید و با آب آن محل درد کلیه ها را شستشو و مالش دهید.

التهاب کلیه:

به التهاب یک یا هر دو کلیه ها اصطلاحاً پیلونفریت گفته می‌شود که معمولا به علت عفونت باکتریایی می باشد این بیماری در سنین بین ۱۶ تا ۴۵ سالگی شایع تر میباشد و بیشتر در خانم ها دیده میشود

پیلونفریت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کلیه به خصوص در جوانان و افراد میانسال می باشد در این بیماری یک یا هر دو کلیه ها دچار التهاب می شوند که معمولاً التهاب بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود به همین دلیل است که به ندرت باعث صدمات طولانی مدت به کلیه ها میشود.

در بزرگسالانپیلونفریت باعث بروز درد شدیدی در اطراف کلیه ها می شود. این بیماری معمولاً توسط پزشکان به خوبی تشخیص داده خواهد شد و درمان می گردد با این حال علائم این بیماری در کودکان ممکن است کمتر آشکار باشد و ممکن است تشخیص داده نشود که این امر منجر به صدمات جدی به کلیه ها می شود در نهایت در سال‌های بعد به نارسایی کلیه تبدیل می گردد.

علل ایجاد پیلونفریت:

بیماری پیلونفریت ممکن است بر اثر ورود باکتری ها از طریق پیشابراه به دستگاه ادراری ایجاد شود اخلال باکتریهای فونتی که در مسائل وجود دارد به سمت کلیه ها حرکت می کنند عفونت های ادراری و نیز پیلونفریت ها در خانم ها بسیار شایعتر ارزآقایان می باشد زیرا پیشابراه خانم‌ها نسبت به آقایان کوتاه‌تر است و سوراخ این پیشابراه نیز نزدیک سوراخ معقد آنها می‌باشد.

باکتری هایی که در ناحیه سوراخ مقعد قرار دارند ممکن است در هنگام فعالیت جنسی وارد پیشابراه شوند و یا اینا اینکه بعد از دفع مدفوع و در هنگام تمیز کردن ناحیه مقعد در صورتی که نحوه پاک کردن از قسمت عقب به جلو انجام شود ممکن است باکتری ها از مقعد به سمت پیشرفت راه برود به خانم‌ها توصیه می‌شود هنگام طهارت اول جلو بعد عقب خود را تطهیر کنند.

افرادی که دچار مرض قند دیابت هستند بیشتر احتمال دارد که به عفونت‌های ادراری دچار شوند زیرا قند یا گلوکز موجود در ادرار آنها ممکن است باعث رشد بیشتر باکتریها شود هم در خانمها و هم در آقایان اگر در هر جایی از مجاری ادراری آنها انسدادی وجود داشته باشد جلوی عبور جریان طبیعی ادرار را بگیرد

احتمال بروز پیلونفریت بیشتر خواهد شد در این شرایط اگر ادرار در مجاری ادراری توسط باکتری ها آلوده شده باشد این باکتری ها نمی توانند به خوبی همراه با ادرار کردن به بیرون فرستاده شوند لذا این باکتری ها در ادرار راکد مانده و شروع به تکثیر و اضافه شدن می‌کنند.

انسداد در مجاری ادراری ممکن است بر اثر فشارهای که بر روی مجاری ادرار وارد می‌شود ایجاد گردد علل احتمالی مسدود شدن مجاری ادراری عبارتند از بزرگ شدن رحم هنگام حاملگی در خانم‌ها بزرگ شدن غده پروستات در آقایان و همچنین وجود تومور خود در مثانه و وجود سنگ کلیه می تواند جلوی جریان طبیعت را بگیرد.

به علاوه سنگهای کلیه ممکن است محلی برای مخفی شدن باکتری‌ها شوند بنابراین افراد را مستعد ابتلا به عفونت های مجاری ادراری می کند که تمام این شرایط می‌تواند منجر به بروز پیلونفریت های مکرر شوند باکتری ها همچنین می توانند بر اثر سوند زدن برای تخلیه ادرار از مثانه نیز وارد مجاری ادراری شود به علاوه باکتری ها قادر هستند از هر جای دیگر بدن از طریق جریان خون خود را به کلیه برساند.

علایم و مشکلات پیلونفریت:

علایم و مشکلات پیلونفریت ها ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند اغلب در عرض چند ساعت این علایم ظاهر می شوند که عبارتند: از درد شدیدی که درست از بالای کمر شروع شده و به پهلوها و کشاله ران کشیده میشود، تب بالای ۳۸ درجه که باعث لرز و سردرد میشود، ادرار کردن مکرر و دردناک، ادرار خون آلود و کدر شدن ادرار، تهوع و استفراغ.

 • برای کمک به درمان ورم کلیه باید از خوردن کنگر، پیاز، تره، بادمجان، تخم‌مرغ ،زرد آلو، قیسی و میوه‌های دیگر هسته دار پرهیز کنید.
 • ضمناً به عنوان درمان می‌توانید گل گاوزبان کوهی و مریم نخودی از هر کدام ۵ گرم را بجوشانید و آب آن را ۳ روز صبح ناشتا بخورید.
 • مرزنجوش، بادرنجویه، آویشن شیرازی، گل بومادران، گل بابونه و گل مریم نخودی از هرکدام یک مثقال را در ۳۰ لیتر آب آنقدر بجوشانید تا یک لیتر از آب آن بماند سپس آب آن را صاف کنید و هر روز صبح ناشتا با یک استکان از آن را با عسل یا نبات مصری شیرین کرده و بخورید.
 • ۶ روز صبح ناشتا گز علفی و ریشه شیرین بیان را مساوی بجوشانید و آب آنرا بخورید.
 • مریم نخودی گل بومادران گل بابونه شیرازی آویشن شیرازی و شوید خشک از هر کدام یک مثقال را دم کنید و آب آن را روزی ۳ استکان به نوبت بخورید.
 • سی گرم تخم زبان گنجشک را دم کنید و قبل از هر غذا یک استکان از آب آن را بنوشید.
 • میوه درخت کاج را خورد کرده و مثل چای دم کنید وان را روزی سه مرتبه به نوبت و هر بار یک استکان بخورید.
 • ۱۲ شب ۳ نخود انغوزه را در کپسول خالی پر کنید و بخورید. ۴ شب هر شب ۶ نخود سکبینج را موقع خواب بخورید.
 • هل قراب،بسبایج وفریفیون از هرکدام یک مثقال را در دو لیوان آب مانند چای دم کنید و روزی یک استکان از آب آن را بخورید.
 • پوست گنه گنه، برگ تیول وبادرنجبویه از هر کدام یک مثقال را در سه لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از آب آن بماند بعد آن را صاف کنید و با نبات صبح ناشتا بخورید.
 • ۳قاشق سوپ خوری تخم کتان را در یک لیتر آب بجوشانید و آب آن را بنوشید. روزی یک مرتبه قاشق چای خوری گل طاووسی را در یک لیوان آب جوش بریزید و بنوشید ولی بیش از ۳ لیوان آن را مصرف نکنید.
 • یک قاشق شربت خوری گل نیلوفر آبی و خشکی نیم کوب شده را در یک فنجان آب جوش ۱۰ دقیقه دم کنید و آب آن را بنوشید و روزی ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید.

التهاب عفونت ادراری:

در ادرار باکتری وجود ندارد و به طور طبیعی ضدعفونی می باشد وارد شدن باکتری به دستگاه ادراری غالباً از طریق پیشابراه به مثانه و احتمالاً به کلیه ها وارد می شود خیلی به ندرت پیش می آید که باکتری ها از سایر قسمت های بدن و از راه خون به کلیه ها برسند و در صورت عارضه به آن التهاب لگنچه و کلیه گفته می شود، که ممکن است حاد یا مزمن باشد

در التهاب حاد لگنچه و کلیه شخص دچار درد پشت تهوع و استفراغ تب و لرز بالا می شود که اغلب به کشاله ران انتشار می یابد اگر مثانه نیز عفونی شود علاوه بر این نشانه ها احساس سوزش و تکرار ادرار به وجود می آید این التهاب هات به دلیل کوتاهی پیشابراه در خانمها بیشتر پیش می آید برای درمان آن به قسمت فونت ادرار و تکرر ادرار در همین کتاب مراجعه فرمایید.

 سنگ کلیه:

به طور طبیعی مواد غذایی پس از طی کردن فرایندهای شیمیایی در بدن از طریق کلیه ها تصفیه شده و مواد زاید آنها به مجاری ادراری خطه می شود وقتی که ادرار از مواد ضایعاتی که می‌تواند کریستالیزه شوند و شکلی سنگ مانند را ایجاد کنند اشباع می‌شود یا وقتی که ماده شیمیایی که به طور طبیعی از روند کریستالیزه شدن جلوگیری می‌کند وجود نداشته باشد سنگ های کلیه ساخته می‌شوند.

ساختن سنگهای کلیه می تواند چندین سال طول بکشد اگر سنگ های کلیه کوچک باشند ممکن است از جای خود در کلیه کنده شده و در دستگاه ادراری حرکت کنند

در نهایت از طریق خروج ادرار از بدن خارج شوندسنگ های بزرگتر در کلیه باقی می ماند اما این سنگ ها نیز ممکن است حرکت کرده و وارد حالب شوند (حالب لوله‌ای است که ادرار را از  کلیه به مثانه می رساند) اگر یک ثانیه در حالب قرار گیرد می تواند باعث بروز دردهای شدیدی شود وجود یک سنگ بزرگ در داخل کلیه معمولاً در درایو نمی باشد اما می تواند خطر بروز عفونت های ادراری را افزایش دهد.

 علل ایجاد سنگ های کلیه:

وقتی که غلظت زیادی از مواد حل شده در ادرار وجود داشته باشد خطر تشکیل سنگ های کلیوی افزایش می یابد عدم مصرف کافی مایعات باعث افزایش خطر ایجاد سنگ های کلیه میشود

وقتی که آب بدن کم باشد کلیه ها برای حفظ این آب ادرار کمتری تولید می کنند و در نتیجه ادراری که ساخته می شود غلظت خیلی زیادی خواهد داشت افرادی که در مناطقی با آب و هوای گرم زندگی می‌کنند اگر به اندازه کافی آب نخورند و جبران آبی که از طریق ریزش عرق از بدنشان خارج می‌شود رانکنند بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به سنگ های کلیه خواهند شد.

بر اساس نوع مواد زایدی که در ادرار وجود دارد انواع مختلف سنگ های کلیه می‌توانند ساخته شوند اکثر سنگ‌های کلیه از جنس نمکهای کلسیم هستند این سنگ ها ممکن است در افرادی که رژیم غذایی آنها سرشار از کلسیم و یا ماده ای به نام اسید اگزالیک می باشد بیشتر دیده می شود

همچنین در افرادی که غده پاراتیروئید آنها تولید مقادیر زیادی هورمون پاراتورمون میکند این سنگ های کلسیمی بیشتر دیده می‌شود، زیرا این هورمون باعث می‌شود که میزان کلسیم خون بالا رود درصد کمی از انواع سنگهای کلیه را سنگ هایی که حاوی اسید اوریک هستند تشکیل می‌دهند و این سنگها در افرادی که دچار بیماری نقرس هستند بیشتر دیده می‌شود.

سنگ های کلیه همچنین ممکن است بر اثر عفونت های طولانی مدتی دستگاه ادراری هم ایجاد شوند در چنین مواردی هستند که به شکل شاخ گوزن ساخته می‌شوند و حفره‌های مرکزی کلیه را پر می‌کنند بندرت سنگ‌های ادراری از ماده‌ای به نام سیستین ساخت می شوند این ماده به طور غیر طبیعی در افرادی که دچار بیماری ارثی سیستینوری هستند در ادرارشان دیده می‌شود سنگ های کلیوی همچنین با مصرف بعضی از داروها نیز مثل داروی ایندیناویر که  برای درمان ایدز به کار می‌رود ایجاد می‌شوند.

علایم سنگ های کلیه:

سنگ های خیلی کوچک کلیه ممکن است بدون این که باعث بروز علایم می‌شوند از طریق ادرار به خارج دفع گردند. سنگ های بزرگتر و یا قطعات کوچکی از سنگ هایی که از حالب عبور می کنند ممکن است باعث اسپاسم های دردناکی شوند،

علایم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر شده و ممکن است شامل موارد زیر باشد: دردهای بسیار شدید و طاقت فرسا که از پشت و کمر شروع شده و به شکم و کشاله ران کشیده می‌شوند و ممکن است در قسمت تناسلی نیز احساس شوند. تکرر ادرار که به صورت دردناک می باشد. تهوع استفراغ و وجود خون در ادرار. ضمنا اگر سنگ کلیه از طریق ادرار خارج شود در به طور ناگهانی از بین می‌رود با این حال اگر یک سنگ در حالب گیر کند ممکن از جلوی ادرار را گرفته و باعث ورم کردن کلیه شود.

نحوه ی درمان سنگ های کلیه:

اگر سنگ ها کوچک باشند اما در کلیه باقی بمانند ممکن است پزشک فقط به شما توصیه کند که استراحت کنید و از داروهای مسکن استفاده نمایید مقادیر زیادی آب و مایعات بنوشید تا به دفع آنها از طریق ادرار کمک شود

در بعضی موارد سنگ‌هایی که در قسمتهای پایین حال گیر افتاده اند را می توان از طریق سیستوسکوپی بیرون آورند در این روش یک لوله دوربین دار از طریق بیشاب راه وارد مثانه و از آنجا وارد حالب می شود و بعد از پیدا کردن سنگ در حالب با استفاده از یک فوسپس(چنگک) این سنگ را برداشته و یا خورد میکنند.

اگرسنگی از کلیه حرکت کند و وارد حالب شود معمولاً درد شدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند چندین ساعت طول بکشد در چنین مواردی ممکن است لازم شود که بیمارستان بروید تا از مسکن های خیلی قوی استفاده کنیم در بیمارستان به شما سر مثل خواهد شد تا از طریق مایعات که وارد بدنتان می شود حجم ادرار افزایش یافته و باعث شود که سنگ از طریق ادرار به بیرون فرستاده شود

امروزه رایج ترین روش درمان سنگ های کلیه روش لیتوتریپسی می باشد در این روش با استفاده از امواج قوی سنگ های کلیه خرد شده و به صورت پودر در می آیند که این پودر سنگ ها به راحتی از طریق ادرار دفع می شوند.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ فقط وقتی مورد نیاز است که سنگ کلیه خیلی بزرگ باشد به ندرت یک سنگ شاخ گوزنی به قدری بزرگ می‌شود که مجبور شویم تمام کلیه را با عمل جراحی برداریم. برای پیشگیری از دوباره ساخته شدن سنگ‌های کلیه علت زمینه ای ایجاد کننده های این سنگ ها باید درمان شود.

پزشک احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد که مدت زیادی روزی حداقل ۲ یا ۳ لیتر مایعات بنوشید و از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث سنگ سازی شان پرهیز کنید بیش از نیمی از افرادی که تحت درمان سنگ های کلیه قرار می‌گیرند در عرض حدود هفت سال دوباره به یک سمت دیگر مبتلا می شوند برای اینکه کلی دیگر سنگین سازد توصیه می‌شود که گهگاه گوشت کبوتر را در روغن زیتون سرخ کرده و به عنوان یک وعده غذایی از آن استفاده کنید.

sang kolye

رژیم مایعات برای کلیه های سنگ ساز:

انسان اگر حتی یک بار دچار دردهای ناشی از شن کلیه یا حالب شده و یا نشانه‌هایی از این بیماری را مشاهده کرده باشد ممکن از کلیه‌های به عارضه سنگ سازی مبتلا شده باشد برای جلوگیری از تشکیل مجدد اسفند یا شن کلیه و جلوگیری از متراکم شدن آنها و برای پیشگیری از عمل جراحی و بالاخره برای جلوگیری از خطر نارسایی شدن و از کار افتادن کلیه ها باید به مطالب زیر توجه کرد:

۱. افراد یادشده لازم است که در تمام مدت عمر در طول شبانه روز مقدار زیادی آب و غذاهای آبدار شامل میوه های پر آب مانند هندوانه، خربزه ،طالبی ،گرمک و نوشابه ای مثل عرق کاسنی، عرق خارشتر، عرق خارخاسک و ماءالشعیر بنوشید و… ولی نوشیدن چای پررنگ جایز نبوده و چای مصرفی این افراد باید خیلی کمرنگ باشد.

۲. در اثر نوشیدن آب و سایر مایعات میزان زیاد ادرار بی رنگ ها یا خیلی کمرنگ می‌شود این نکته را باید بدانند که ایجاد ادرار غلیظ و پررنگ می تواند باعث سنگ کلیه شود لذا باید با نوشیدن مایعات از غلظت ادرار جلوگیری.

۳. برخلاف آنچه که بین مردم شایع است سنگین بودن آب یا وجود املاح و گچ در آب باعث سنگ کلیه میشود در هر صورت تا بهترین ماده برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه می باشد.

۴. چون در موقع خواب بدن بدون حرکت می ماند لذا این گونه مواقع احتمال سازی در کلیه ها افزایش می یابد بنابراین از یک ساعت قبل از خواب باید مقداری نوشیدن آب و مایعات را بیش از پیش افزایش دهند آشامیدن زیاد باعث می‌شود که مقدار دفع ادرار از کلیه ها در موقع خواب زیاد شده و از ته نشین شدن مواد داخل آن و در نتیجه است تولید سنگ کلیه جلوگیری شود.

۵. هر شب در کنار تختخواب خود یک فلاسک یا آبخوری پر از آب داشته باشند و وقتی که در اواسط شب علت احتیاج به تخلیه ادرار از خواب بیدار می شوند تا حد امکان آب بنوشید به طوری که ادرار در صبح نیز بی رنگ و یا کمرنگ شده باشد هر صبح موقعی که از خواب بیدار می شوند در اولین فرصت را قبل از صرف صبحانه مقداری آب و سایر مایعات بنوشید.

۶. چون در فصل تابستان و در مناطق گرم این مقدار زیادی از مایعات نوشیده شده به صورت عرق از بدن دفع می شود لذا در این شرایط نیز لازم است مقدار بیشتری آب و سایر مایعات نوشیده شود همچنین هنگام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش لازم از میزان آب و مایعات مصرفی بیافزایید.

۷. نوشیدن آب زیاد و سایر مایعات همراه با غذاهای اصلی صبحانه ناهار شام باعث ناراحتی معده می‌شود لذا بهتر است تا ۵ دقیقه قبل از صرف غذا هرچه بیشتر و هر اندازه که امکان دارد آب بنوشید ولی در موقع اسم غذا خوردن و همچنین تا نیم ساعت پس از صرف غذا از نوشیدن آب و سرمایه خود خودداری می شود آنگاه از دو ساعت ۲۴ ساعت بعد از خوردن غذا مجدداً تا حد امکان به میزان خیلی زیاد آب و سایر مایعات بنوشید.

۸. برای اینکه از میزان نوشیدن آب و سایر مایعات آگاه شوند لازم است هر چند وقت یک بار ادرار ۲۴ ساعته خود را در ۱۰ جمع‌آوری کرده و مقدار آن را تعیین کنند میزان ادرار در مدت ۲۴ ساعت نباید از ۳ تا ۴ لیتر کمتر باشد.

۹. چون تولید سنگ کلیه در افراد غالباً به علت داشتن زمینه های خانوادگی می باشد لذا صلاح در این است که در صورت ابتلا یک فرد در یک خانواده سایر افراد این خانواده نیز توجه بیشتری در این امر داشته باشد.

۱۰. معمولا اگر مانعی نیست که سنگ یا شن کلیه در مسیر مجاری کلیه و یا در لگنچه کلیه در حالب ها گیر کند ممکن است به طور ناگهانی دردی شدید و طاقت فرسا درست کند این نوع در که در هر لحظه از شبانه روز به طور ناگهانی ایجاد می‌شود وقت و زمان معینی ندارد و اگر در موقع خواب ایجاد شود شدت درد فرد مبتلا را سراسیمه بیدار خواهد کرد در تهران ناشی از حرکت یاد گیر کردن شن یا سنگ کلیه شبیه دردهای شکمی است به این معنی که در به صورت متناوب و مکرر درد گرفتن و تسکین یافتن موقتی ظاهر می‌شود.

۱۱. با توجه به خصوصیات در تهران ناشی از سنگ کلیه افرادی که شب ها به خصوص نزدیک صبح موقع بیدار شدن احساس درد در پهلو و کمر می کنند  پس از مقداری حرکت یا نرمش درخشان تسکین می‌یابد این درد ناشی از کلیه آن می‌باشد باید علت را در جای دیگر جستجو کرد سنگ های نسبتا متوسط گاهی در حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن می شوند و ایجاد خونریزی یا درد شدید می کند.

این درد قولنج کلیوی معروف است و به عنوان یکی از شدیدترین درد هایی است که شخص باید تحمل کند درد متناوب و خنجری بوده که از پشت رو می شود و در موقع عبور سنگ به طرف پایین حالب، به لگن و کشاله ی ران می رسد.

هسته های خرما را خورد کرده بجوشانید و آب آن را بنوشید چند مرتبه هندوانه را با پوست تخم خیار قطعه قطعه کرده و خوب بپزید و آب آن را در طول روز چند استکان بنوشید.

برگ شاهدانه را چند بار به وسیله چایی دم کنید و آب آن را بنوشید تخم کافشه، شنبلیله،اسفرزه ، گل بنفشه، برگ یا تخم‌خرفه ،خارخاسک، بابونه و مغز ناخنک را بپزید بعد آن را صاف و درمان ریخته و به آن آب اضافه کنید و مدتی در آن بنشینید. ۲۵ گرم پوست ریشه زرشک را در نیم لیتر آب سرد ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخیسانید و در همان آب جوشانده با شکر شیرین کنید و با هر وعده غذای روزانه یک فنجان از آن را بنوشید.

عرق بهار نارنج را با آب کرفس تازه به نسبت مساوی مخلوط کنید و هر روز صبح ها عصر بنوشید.

سنگ کلیه در گرم مزاج ها:

اگر گرم مزاج هستید و دچار سنگ کلیه شده‌اید مغز تخمه کدو مغز تخم گرمک مغز تخم هندوانه و تخم خیار این از هر کدام ۴ مثقال و کار کنجد و مثقال همه را نرم بسایید بعد با چهار مثقال پودر حجرالیهود و دو لیوان شربت قند مخلوط و در طول روز به مرور می کنید.

خارخاسک گل پنیرک مغز تخم کدوی خام مغز تخمه هندوانه خام مغز تخم گرمک خام مغز تخم خیار چنبر و کاکنج همه را به نسبت مساوی با مقداری شکر بسیار نرم بسایید صبح ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری از آن را کفلمه کنید.

هندوانه بزرگی را پس از شستن با پوست و شهم و تخم هایش خرد کرده یا چرخ کنید و در ظرفی بریزید و بگذارید تا با آب به خودش بپزد سپس در صافی یا پارچه ای تمیز با فشار آب آن را صاف کرده در یخچال نگهداری و در طول روز به مرور بنوشید. هر شب بعد از مصرف شام هنگام خواب دو لیوان شربت سکنجبین درست کنید بعد یک یا دو عدد خیار درشت را ریز رنده کرده مخلوط کنید و میل نمایید.

 سنگ کلیه در سرد مزاج ها:

اگر سرد مزاج هستید و دچار سنگ کلیه شده اید باید مار‌چوبه، انسیونو بادیان، سیاه دانه و تخم کرفس از هر کدام ۳۰ گرم را با هم مخلوط کرده و نرم بسایید صبح ظهر و شب یه قاشق شربت خوری از آن را کفلمه کنید.

التهاب عفونت ادراری:

در ادرار باکتری وجود ندارد و به طور طبیعی ضدعفونی می باشد وارد شدن باکتری به دستگاه ادراری غالباً از طریق پیشابراه به مثانه و احتمالاً به کلیه ها وارد می شود خیلی به ندرت پیش می آید که باکتری ها از سایر قسمت های بدن و از راه خون به کلیه ها برسند و در صورت عارضه به آن التهاب لگنچه و کلیه گفته می شود، که ممکن است حاد یا مزمن باشد.

در التهاب حاد لگنچه و کلیه شخص دچار درد پشت تهوع و استفراغ تب و لرز بالا می شود که اغلب به کشاله ران انتشار می یابد اگر مثانه نیز عفونی شود علاوه بر این نشانه ها احساس سوزش و تکرار ادرار به وجود می آید این التهاب هات به دلیل کوتاهی پیشابراه در خانمها بیشتر پیش می آید برای درمان آن به قسمت فونت ادرار و تکرر ادرار در همین کتاب مراجعه فرمایید.

سنگ کلیه به طور طبیعی مواد غذایی پس از طی کردن فرایندهای شیمیایی در بدن از طریق کلیه ها تصفیه شده و مواد زاید آنها به مجاری ادراری خطه می شود وقتی که ادرار از مواد ضایعاتی که می‌تواند کریستالیزه شوند و شیک لی سانگ مانند را ایجاد کنند اشتباه می‌شود یا وقتی که ماده شیمیایی که به طور طبیعی از روند کریستالیزه شدن جلوگیری می‌کند وجود نداشته باشد سنگ های کلیه ساخته می‌شوند.

ساختن سنگهای کلیه می تواند چندین سال طول بکشد اگر سنگ های کلیه کوچک باشند ممکن است از جای خود در کلیه کنده شده و در دستگاه ادراری حرکت کنند و در نهایت از طریق خروج ادرار از بدن خارج شوند

رژیم های سنگ کلیه:

هنگامی که سنگ کلیه ایجاد می شود نمی توان آن را به کلی با رژیم غذایی از بین برداما رژیم غذایی می‌تواند از سنگ سازی مجدد بعد از دفع سنگ و یا از بزرگتر شدن سنگ های ساخته شده همچنین در پیشگیری موثر باشد.

در هر صورت باید با رژیم سعی در زیاد و رقیق کردن ادرار کرد به علاوه باید کوشید که مقدار دفع کلسیم از طریق ادرار کم شود زیرا سنگ های کلیه غالباً ترکیباتی از کلسیم هستند البته نتوانستند ها سنگ های کلیه معمولا از نوع سنگهای فسفاته قلیایی یا سنگ های اگزالات کلسیم یا سنگهای اوراته و یا سنگهای تشکیل شده از سیستن می باشند.

هر کدام از این سنگها رژیم های متفاوتی دارند و من در اینجا به ذکر رژیم های مربوطه می پردازم یک نکته را لازم است در اینجا تا کار دهم و آن این است که دقیق در سنگ کلیه شما را به نوشیدن آب بیشتر برای رقیق کردن ادرار توصیه می‌کنم اما در رابطه با این موضوع کسانی که در کلیه سنگ بزرگ دارند نباید در یک بعد این مقدار زیادی آب بنوشند بلکه بهتر از آب مصرفی را به تدریج و در طول روز بی آشامند.

رژیم در سنگهای فسفاتی قلیایی:

به منظور اسیدی کردن محیط ادرار از مواد غذایی زیر بیشتر استفاده شود:

حبوبات ،نان، برنج ،غلات، گوشتها، کره ،شکلات و تخم مرغ. در واقع موادی که فسفر و گوگرد بیشتری دارند محیط ادرار را اسیدی میکنند و برعکس کلسیم منیزیم و پتاسیم محیط ادرار را قلیایی میکند به این جهت است که مصرف میوه جات سبزیجات و شیر در این رژیم کمتر است میوه‌جات و سبزیجات حتی اگر خودشان ترش و اسیدی باشند و حتی آبلیمو آبغوره و سرکه ادرار را قلیایی می کنند زیرا محصول دفاعی آنها در بدن قلیایی است لذا نباید مصرف شوند.

 رژیم در سنت‌های اگزالیک:

اساسی رژیم در این مورد کاهش اگزالات ها داد رژیم و جلوگیری از تخمیرات روده ای است، زیرا وقتی غذا در روده تخمیر می شود و گاز ایجاد می‌گردد مقداری اسید اگزالیک نیز ساخته می‌شود لذا مصرف کاکائو، چای، فلفل سبز، شکلات، اسفناج ،کاسنی، انجیر خشک، ریواس و ترشک که دارای مقدار قابل توجهی اسید اگزالیک و املاح می باشند ممنوع است

و نیز از مصرف خیار، هویج، سیب زمینی، لوبیاسبز و لوبیا سفید، کلم، گوجه فرنگی و کنگر که آنها نیز دارای اگزالات هستند منتها به مقدار کمتر باید اجتناب کرد همچنین به منظور جلوگیری از نفخ از آشامیدن آب در وسط غذا آبگوشت تردید تیلیت کردن نان در آبگوشت و نان مانده خودداری کرده و در عوض جویدن کامل مواد غذایی توصیه می‌شود.

رژیم در سنگ های تشکیل شده از مواد اریک اورات ها: در اینجا باید از داروها و غذاهایی که قلیائیت ادرار را زیاد می کند استفاده کرد که آن غذا ها عبارتند از: میوه جات، سبزیجات ،لبنیات، ترشی ها، حبوبات و مایعات فراوان و از طرف دیگر چون مقداری از پروتئین‌های بدن دفع می شوند روزانه باید از کمی گوشت تازه نیز استفاده کرد

غذاهای غیر مجاز که باید از مصرف آنها صرف نظر کرد عبارتند از: گوشت مانده ،گوشت شکار، گوشت حیوانات جوان، گوشت پرندگان، گوشت های کنسرو شده، جگر سیاه، سیرابی، مغز، دل و قلوه ،کله پاچه ،مرغ ،ماهی، چربی‌ها، آبگوشت، اسفناج، قارچها، قندها و قهوه، کاکائو ،شکلات، نوشیدنی های الکلی برنج با لوبیا سبز.

رژیم در سنگ های تشکیل یافته از سیستین:

رژیمی که در این مورد به کار میرود اگر از نوع قلیایی ساده باشد چنین از سبزیجات میوه جات شیر گوشت و غلات کمتر استفاده شود ضمن اگر در این مورد ویتامین A و B به مقدار کافی شود مفید خواهد بود.

کیست کلیه:

کیست های کلیه در قسمت لایه بیرونی کلیه که به آن اصطلاحاً کورتکس گفته می شود ایجاد می‌گردند. این کیست ها اغلب منفرد می باشند اما ممکن است یا چهار تا از آنها ایجاد شوند کیست های کلیه بسیار شایع هستند و حدود ۵۰ درصد افرادی که دارای سن بالای ۵۰ سال هستند دارای حداقل یک ایستکلی می باشند که اغلب هم خودشان از این موضوع خبر ندارند علت ایجاد کیست  هنوز معلوم نشده است

برخلاف کیست های چندتایی که در بیماری کلیه پلی کیستیک دیده می‌شود های ساده کلیه اثری بر روی عملکرد کلیه نداشت اما معمولا بی ضرر هستند در اکثر موارد این چیزها هیچ علامتی را ایجاد نمی‌کند به ندرت ممکن است که یک کیست کلیه آنقدر بزرگ شود که باعث کمتر گردد یا اینکه خونریزی کرده و باعث ادرار خونی شود.

 عفونت کلیه:

برای رفع عفونت کلیه ها هر شب ۵۰ گرم دم گیلاس را در یکتا بخیسانید و صبح در همان آب ۱۰ دقیقه بجوشانید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید. ۵۰ گرم برگ و ریشه بوته کامل توت فرنگی را در یک لیتر آب بجوشانید و آب آن را صاف کرده و در طول روز به مرور بنوشید. هر روز صبح ظهر و شب بعد از هر غذا یک استکان نوشابه کومبوچا بنوشید.

خون ریزی کلیه:

وجود خون در ادرار دلایلی زیادی دارد که متداولترین آنها هنگام عبور سنگ از مجرای ادراری ضربه حاصل بیماری‌های بدخیم بیماری خونی و مسمومیت های کلیوی است عفونت‌ها و حساسیت های دارویی نیز عامل مهمی برای پیدایش خون در ادرار می باشند آبسه های کلیه نیز بعد از سر باز کردن ممکن است خون و همچنین عفونت همراه داشته باشد اگر زخمی در خود کلیه به عللی به وجود آمده باشد باعث پیدایش خون در ادرار میشود علائم مریضی راهنمای تقریبی محل زخم می باشند:

۱.اگر زخم و ورم در غشای کلیه باشد درد بسیار شدید و گرما و سوزش آن ناحیه سخت و آزاردهنده است.

۲. اگر زخم در نسج کلیه باشد، درد شدید و سوزش اندک است.

۳. زخم های حالب در تاریخ انتشار ۲۰ کشاله ران و بیضه ها می دهند گاهی ممکن است تا زانو و گاهی به آلت نیز منعکس شود.

۴. زخم های درون آلت دردشان موضوعی است.

درمان:

درمان را با اشربه و اغذیه ی مناسب شروع کرده تا بدین وسیله تعدیل اختلاط شود پس از پاکسازی و تعدیل مزاج می توان داروهای مدر ادرار آمد به کار برد تا زخم را پاک و بهبودی بخشند برای این کار نسخه های زیر تجویز می‌شود: ریشه کرفس ۱۵ گرم ریشه بادیان و تخم بادیان،اذخرمکی و تخم بادیان از هر کدام ۱۰ گرم همه را مخلوط و نیم کوب کرده و شش قسمت کنید و قسمت را در دو لیوان آب خیسانده و ۵ تا ۷ دقیقه بجوشانید این جوشانده را صبح و عصر قبل از غذا میل کنید.

اگر اندکی مزاج متمایل به گرمی باشد تخم خیار تخم خربزه و تخم کتان را با عسل یا قند شیره کش کنید و میل فرمایید برای تسهیل عبور ادرار و رفع رسوبات آن نیز میتوان از آبزن (حمام دارویی) استفاده کرد. برای آبزن خارخاسک گل بابونه گل بنفشه و سبوس گندم همه را به مقدار کافی انتخاب کرده بجوشانید و در آب آن بشینید. ناگفته نماند که این حمام دارویی را می توان در روز به کار برد منتها هر بار در موقع استفاده باید دوباره جوشانده شود.

تخم کرفس بادیان و انیسون از هر کدام ۱۰ گرم و کندر ۵ گرم همه را ساییده و با آب عسل مخلوط کنید روزی چهار قاشق مربا خوری از آن بخورید. اگر دچار درد شدید در ناحیه کلیه میباشید داروهای زیر را نرم کوبیده خمیر کنید و بر محل درد ضماد گذارید.

اگر زخم در حال بهبودی از می‌توان برای تسریع آن از فرمول زیر به صورت خوراکی استفاده کرد: بزرالبنج، نعناع ،مهرگیاه ،خون سیاوش و نشاسته از هر کدام ۱۰ گرم، صمغ عربی و کندر خوراکی هرکدام ۵ گرم را با هم آمیخته نرم بکوبید و روزی چهار قاشق مربا خوری از آن را تدریجاً مصرف کنید. دادن شیر اسب به اینگونه بیماران بسیار موثر است و همچنین دادن گیاهان دارویی مدر با آب عسل برای تصفیه عفونت زخم های کلیوی نافع می باشد.

نسخه های زیر را برای ادرار خونی و زخم های دستگاه کلیوی و سوزش مثانه مصرف کنید خیلی موثر است: کاکنج ۵ گرم،بارهنگ ۱۵ گرم،گِل ارمنی ۱۰گرم، کندر خوراکی ۵ گرم، صمغ عربی ۵ گرم ،خون سیاوشان ۵ گرم ،مغز بادام شیرین ۱۰ گرم ،مغز بادام تلخ ۵ گرم،  عصاره شیرین بیان ۱۰ گرم، نشاسته ۲۰ گرم، تخم کرفس ۱۵ گرم و کتیره خوراکی۵ گرم، همه را نرم کوبیده و روزی سه قاشق غذاخوری کفلمه کنید.

گل ارمنی ۱۰ گرم ،گل مختوم۱۰ گرم، ریشه مرجان ۵ گرم،صمغ عربی ۵ گرم، کتیرا ۵ گرم و تخم ترشک ۱۰ گرم همه را نرم کوبیده و روزی سه قاشق غذاخوری از آن را کفلمه کنید. ضمناً در ادرار های خونی مزمن ایا زخم های کهنه مزمن کلیه زراوند گرد نخود الوند را کوبیده با شکر آمیخته و به صورت کفلمه بخورید یا صبر زرد را کوبیده با شیر تازه آمیخته و مصرف کنید.

سل کلیه:

اگر دچار سل کلیه شده‌اید در طول روز به مرور آب پرتقال یا آب نارنج یا هردو را بنوشید و برای همیشه در مکان هایی که درخت کاج فراوان است زندگی یا استراحت کنید.

دیالیز چیست:

یکی از راههای مهم در رفع ناراحتی کلیه ها دیالیز است در نارسای کلیه امکان تسویه خون و دفع مواد زائد وجود ندارد این مواد زاید در کوتاه ترین مدت سمی می‌شوند و ادامه حیات را به خطر می‌اندازند و این کار توسط دیالیز انجام می‌شود دو نوع روش دیالیز هست یکی همودیالیز یا دیالیز خونی و دیگری دیالیز صفاقی یا دیالیز شکمی.

در همودیالیز شخص با دستگاه مخصوص دیالیز میشود بین شریان سیاهرگ و سرخرگ فیستولی قرار می دهند که می توان آن را در دست یا پا گذاشت. این فیستول مانند صدای زنبور در مویرگ ها صدا می کند که این صدا خوب کار کردن فیستول را نشان میدهد اگر این صدا قطع شود به معنی آن است که فیستول از کار افتاده و در قسمت دیگری از بدن باید این عمل انجام شود.

فرد دیالیزی را به وسیله سرنگ های مخصوص به دستگاه وصل می کنند و به وسیله یک غشای مصنوعی سلولی است باریک و در آن بافت های مصنوعی دارد که کار کلیه را انجام می‌دهد مواد زائد را از خون میگیرد این افراد در حدود ۸ تا ۱۲ ساعت به دیالیز در هفته نیاز دارند که در چند نوبت انجام میشود عوارض همودیالیز از این قرار هستند عفونت ،حمله قلبی، انسداد ،عروق خونی و سکته مغزی.

در دیالیز صفاقی (دیالیز شکمی) طی عمل جراحی لوله باریک و لاستیکی از جنس سیلیکون داخل شکم قرار میگیرد و محلول دیالیز با ترکیب خاص از این راه لوله به داخل شکم وارد می شود و از طریق جریان خون و از ورای پرده صفاق که حفره شکم را پوشانده منتشر می‌شوند و محلول دیالیز برداشت می شود.

این محلول از داخل شکم توسط همان لوله باریک تخلیه می شود و این عمل را سه یا چهار بار در طول روز انجام می دهند و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه نیز طول می کشد غالباً این نوع دیالیز را در منزل میتوان انجام داد و خود فرد دیالیزی این کار را انجام می دهد آرزان این است که اگر بهداشت به طور ضمنی رعایت نشود فرد دچار انسداد روده ها ،سوراخ شدن روده، انسداد لوله باریک داخل شکم، التهاب صفاق یا آبسه و عفونت می شود که این عوارض جبران ناپذیر هستند.

روش برخورد با افراد دیالیزی:

این افراد به مراقبت‌های خاصی احتیاج دارند در همودیالیز فرد دیالیزی نمی تواند از بیشتر غذا ها ویتامین ها یا سبزیجات و میوه جات استفاده کند برای اینکه بنیه خود را از دست ندهد و ضعیف نشود باید طی رژیم صحیح که پزشک یا مددکار به او میدهد پیش رود تا اینکه این بنیه را به دست آورد از فیستول باید درست مراقبت شود ورزشهایی که مخصوص آن انجام دهند تا آن را از کار بیندازند اما در دیالیز صفاقی فرد باید بهداشت فردی را درست رعایت کند و مرتب روی صفاق را با گاز استریل بپوشاند که باعث عفونت یا التهاب صفاق نشود.

از مواد غذایی مثل گوشت تخم مرغ ماهی و دیگر سبزیجات و میوه جات استفاده کند چون در این دیالیز نیازی به پرهیز نیست و شخص می‌تواند هر چه می‌خواهد بخورد.

اگر محلولی که از صفاق خارج می‌شود کدر باشد یا سخت بیرون بیاید فیبرها جلوی راه را مسدود می کنند و از طریق هپارین و در صورت درد و ناراحتی از داروی ون کمایسین استفاده میشود که این تزریق در همان محلول که داروی صفاق از انجام می‌گیرد و بعد از ۱۵ دقیقه محلول را خارج می کند اگر این کدری زیاد طول بکشد باید دفعات دیالیز را بیشتر کنند تا محلول صاف و شفاف شود در بیشتر مواقع این کار را خود شخص یا دیدیم آموزشی که توسط پزشک یا پرستار در مرکز پزشکی می‌بیند انجام می دهد،

درمنزل شخص اتاقی ساخته می‌شود یا وجود دارد که در آن یک پایه سوم صندلی میز و وسایل لازم برای دیالیز و دستشویی و مواد شوینده قرار می‌گیرند و شخص یا اشخاصی که در این اتاق هستند باید جلوی دهان خود را بپوشانند تا میکروب دهان آنها وارد اتاق نشود همچنین باید همیشه استریل باشد.

سرطان کلیه:

در اکثر موارد سرطان کلیه تومور غده از بافت خود کلیه ایجاد میشود به ندرت سرطان ممکن از سایر قسمتهای بدن به کلیه انتقال یابد سه نوع اصلی سرطان کلیه وجود دارد که شاید بدترین نوع سرطان کلیه آدنوکارسینوما می‌باشد که از سلول هایی که بدنه اصلی کلیه ها را می سازند ایجاد می‌شود نوع دیگر سرطان کلیه که نوع نادری می باشد را اصطلاحاً کارسینومای سلول بینابینی(ترانزیشنال) می نامند که از سلول‌هایی که سیستم جمع کننده ادرار را می پوشاند ایجاد می شود.

یعنی از سلول هایی که در دیواره لوله که از کلیه ها تا مثانه و پیشابراه ادرار را به خارج میبرد وجود دارد این نوع سرطان بیشتر در افراد سیگاری دیده می‌شود زیرا توتون سیگار حاوی مواد سرطان زا است همچنین در افرادی که با مواد سرطان زای رنگ‌های شیمیایی سر و کار دارند یا حتی چندین سال قبل با این مواد کار کرده‌اند این سرطان در آنها شرکت می باشد نوع سرطان های کلیه را اصطلاحاً تومور ویلمز می نامند که یا از هنگام تولد نوزاد وجود دارد و یا این که تا 5 سالگی ظاهر می شود.

saratan kolye

 علایم سرطان کلیه:

در مراحل اولیه سرطان کلیه اغلب هیچ علامتی دیده نمی شود با این حال ممکن است علایم زیر دیده شوند:

تکرر ادرار، دردناک بودن هنگام دفع کردن ادرار، وجود خون در ادرار، درد کمر یا پهلو، کاهش وزن، اگر شما متوجه وجود خون در ادرار شدید تغییر رنگ ادرار بهتر از پایان با پزشک تماس بگیرید.

نحوه درمان سرطانکلیه:

اگر پزشک مشکوک بود که شما دارای سرطان‌کلیه هستید اقدام به انجام سونوگرافی سی تی اسکن و یا اوروگرافی داخل وریدی از کلیه ها خواهد کرد کلیه مبتلا را میتوان با عمل جراحی بیرون آورد اگر سرطان کلیه به جاهای دیگر بدن انتشار یابد ممکن است نیاز به انجام شیمی درمانی باشد.

حدود ۷۰ درصد افرادی که دچار غده توموری در کلیه هایشان شده اند و این غده را با عمل جراحی بیرون آورده شده است حتی اگر این غده بزرگ شد به مدت بیش از ۵ سال زنده خواهند ماند اگر قبل از اینکه سرطان کلیه تشخیص داده شود سرطان به جاهای دیگر بدن هم بخش شود احتمال زنده ماندن این افراد کاهش می یابد با این حال درمان هایی مثل رادیوتراپی می توانند سرعت انتشار سرطان را کند کرده و درد این بیماران را تسکین دهند.

پیشگیری و عوامل خطرزا:

علت اصلی این سرطان ها ناشناخته است ولی فاکتورهای خطر زیادی برای این بیماری شناسایی شده‌اند بعضی از این فاکتورها قابل پیشگیری اند و بعضی مثل سن و جنس قابل پیشگیری نیستند.

سیگار کشیدن:

این عامل باعث دو برابر شدن ریسک ابتلا به سرطان پیشرفته کلیوی می‌شود و سیگار کشیدن عامل بیش از ۳۰ درصد سرطان های کلیوی در مردان و ۲۵ درصد آن در زنان است.

جنس و نژاد: این بیماری در مردان دو تا سه برابر زنان دیده می‌شود و نیز در سیاه‌پوستان بیشتر است. سن: این بیماری بیشتر در سنین بین ۵۰ تا ۷۰ سال تشخیص داده می‌شود.  تغذیه و وزن: چاقی و خوردن غذاهای پرچرب باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری می‌شود.

افزایش فشارخون: ارتباطی بین افزایش فشار خون و افزایش احتمال ابتلا به سرطان کلیوی در مردان دیده شده است. استفاده زیاد از بعضی داروها ارتباطی بینی داروهایی مثل فناستین، دیورتیک ها و تعداد دیگری از داروها با افزایش خطر ابتلا به این نوع سرطان پیدا شده است. دیالیز بلند مدت افرادی که به طور بلند مدت در معرض دیالیز هستند و دیالیز انجام می دهند ریسک بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان دارند.

ژنتیک و فاکتورهای ارثی: نقش وراثت در پیشرفت این سرطان تا حدودی زیادی مشخص است اندکی فاکتورهای ژنتیکی برای آغاز پیدایش سرطان یافت شده‌اند در سندروم ون-هیپل لیندو که یک بیماری است از افزایش ریسک زیادی برای این سرطان دارد و ۴۰ درصد افراد مبتلا به این سندرم به سرطان کلیوی نیز دچار می‌شوند.

درد پهلو: برای تسکین و درمان درد پهلو باید بذر رازیانه، پرسیاوش و انجیر را مخلوط بجوشانید آب آن را صاف کنید و بخورید. یک ۱۰۰ گرم ریشه خشک سنبل الطیب را در یک لیتر آب جوش ۱۲ ساعت بخیسانید بعد صاف کرده و آن را هر روز قبل از هر وعده غذا یک فنجان بنوشید.

آب جوشانده افسنطین را هر نیم ساعت یک قاشق غذاخوری بنوشید.  شاهی تازه فضله کبوتر و خردل را بکوبید و بر پهلو ضماد کنید. بِه را به جوشانید ها ببینیم گرمی آن را در پهلو ضماد کنید. ضمناً باید از خوردن بادمجان و آبجو پرهیز کنید و نیز بهترین خوردنی مفید کرفس می باشد که باید هر روز مصرف کنید.

درد پهلوی مربوط به کلیه در این مورد باید کاکنج، کبابه ی چینی، تخم کاهو، تخم گشنیز، ریشه کاسنی، تخم خرفه، بالنگو ،به دانه و قدومه شیرازی هر کدام دو مثقال همه را نرم بکوبید و روزی ۳ بار و هر مرتبه قاشق مرباخوری از آن را با آب سرد بخورید.

ذات الجنت(ورم داخلی):

برای درمان آن باید دو مثقال ریشه فندق تلخ را بپوشانی و آبش را بنوشید. گل بابونه، خارخاسک ،کتیرا ،گل نیلوفر، تاجریزی، گل ختمی، تخم مرو مرزنجوش و جو را نرم کنید و با گلاب، روغن کنجد و موم زرد مخلوط کرده روی پارچه ای پهن و بر محل ضماد کنید. ضمناًخوردنی های مفیدی که ورم پهلو را درمان می کند عبارتند از: اسفناج باکشک الشعیر و ماش پوست کنده ماءالشعیر شیری مغز بادام شیرین و روغن بادام شیرین.

 تقویت پشت و درد پشت:
 1. برای تقویت پشت مربای زردک یا آب زردک را گهگاهی مصرف کنید. برای درمان درد پشت باید ۱۵ گرم آرد نخود خام را با گلاب مخلوط را به پشت ضمادکنید.
 2. پس از تنقیه دو مثقال جندبیداستر بخورید.
 3. نیم مثقال پودر حنا را با شربت قند بخورید.
 4. ۸ مثقال ریشه درخت شاه توت را به مقداری برگ هلو و چون انجیر در نیم لیتر آب بجوشانید تا یک چهارم از آن بماند بعد صاف کنید و آب آن را بنوشید.
 5. دارچین ،زنجبیل،بسبایج، جوز هندی فلفل سیاه قرابی و تربد مجوف از هرکدام یک مثقال آمله مقشر مثقال و نبات زرد ۲۵۰ گرم همه را نرم بسایید و با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کنید صبح ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را بخورید.
 6. بابونه شیرازی، سوداب، فرفیون وسعد کوفی را پس از آنکه نرم ساییده شد بپزید و بر محل دردضماد کنید.
 7. مقداری خردل را با سرکه مخلوط و برگ چغندر را در آن خرد کنید و بخورید.
 8. ضمنابهتر ازست خوردن ترشیجات آبگوشت و خوراک هایی که طبیعت سرد دارند پرهیز شود و از خوراکی هایی که درد پشت را تسکین می دهند بیشتر استفاده کنید مانند: انجیر، شربت انجیر، عسل، آب کلم، کرفس ،سیر وحشی، کشمش با مغز گردو ،شنبلیله، گوشت جوجه آبپز، مارچوبه، بذر شوید و برگ شوید پخته با غذا.

 

اتمام مقاله/

 

4.5/5 - (4 امتیاز)
دسته بندی سلامت و بیماری ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10+ محصولات
+100 سفارشات تکمیل شده
+300 کاربران
87+ مطالب وبلاگ

کامجوطب کوشا در یک جمله

کامجو طب کوشا را بعنوان یک شرکت تولید کننده، وارد کننده و توزیع کننده تجهیزات پزشکی نوین و پزشکی سنتی بنا نهادیم تا قدمی بزرگ در این راه برداشته باشیم ….

نماد ها

logo-samandehi
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت